Adrian Lamo

Adrian Lamo jest jednym z najbardziej znanych na świecie hakerów, a sławę przyniosłu mu włamania do komputerowych systemów takich firm i korporacji jak Yahoo!, Microsoft czy The New York Times. Działania Adriana Lamo mają sprawdzać systemy bezpieczeństwa sieci komputerowych w firmach. Chociaż haker w trakcie swojej kariery pracował już dla wielu światowych gigantow, to jednak nigdy nie brał o nich zapłaty za swoje usługi. Kiedy w jednym z wywiadów przyznał się, żę dokonał włamania do sieci komputerowej The New York Times’a prokuratura rozpoczęła dochodzenie.

Po kilkunastu miesiącach Adrian Lamo został skazany na 2 lata dozoru sądowego oraz na pół roku aresztu domowego. W trakcie odbywania swojej kary haker zajął się dziennikarstwem oraz fotografią. Do dzisiaj okazjonalnie pisuje do kilku amerykańskich czasopism. Efekty działalnośći Adriana Lamo są w większośći nieopublikowane, można do nich dotrzeć jedynie będąc w niewielkich grupach specjalistów.

Trudno jest jednak potwierdzić wyniki badań bezpieczeństwa przeprowadzonych przez Lamo, gdyż on sam nie chce ich komentować.