Chmura czy nowy komputer?

Kupno nowego sprzętu komputerowego to ekscytujący moment. Mocniejszy hardware to nowe możliwości, szybsze wykonywanie zadań i przyjemniejsza praca. Zakup wiąże się jednak również z dużymi kosztami a decyzja o wydaniu gotówki nie jest łatwa choćby dlatego, że nigdy nie mamy pewności czy nowy sprzęt będzie w pełni wykorzystywany.

Dlatego lepszym wyjściem może się okazać skorzystanie z chmury obliczeniowej. Wynajęcie zewnętrznego sprzętu ma kilka zalet, których nie uświadczymy inwestując we własne urządzenia. Podstawy plus polega na tym, że możemy dokładniej kontrolować koszty i przeznaczać zawsze taką część budżetu, jakiej wymaga od nas aktualna sytuacja przedsiębiorstwa – np.

ilość i stopień skomplikowania zleceń. Gdy potrzebujemy mocnego sprzętu, płacimy więcej i pracujemy wydajniej, gdy słabszego, redukujemy koszty. Zaletą zewnętrznych usługodawców jest również stopień zabezpieczenia naszych danych.

Posiadając serwer we własnej firmie lub po prostu pracując na firmowych komputerach nie zawsze mamy pewność, że dane są całkowicie chronione przed atakami hakerów czy kradzieżą sprzętu. Natomiast dostawcy serwerów i usług serwerowych doskonale wiedzą jak chronić kluczowy dla ich działalności sprzęt.