Gramofon

Gramofon jest sprzętem, który wydawać by się mogło odszedł na dobre do lamusa. Nic bardziej mylnego. Audiofile i koneserzy najwyższej jakości dźwięków bardzo chętnie sięgają po ten sprzęt.

Powrót do przeszłości

Kilkadziesiąt lat temu gramofon był podstawowym i niemalże jedynym źródłem dźwięku. Dzisiaj, pomimo tego, że mamy zdecydowanie więcej możliwości, wciąż chętnie sięgamy po gramofony. Dlaczego? Dlatego, że sprzęt ten ma swój niepowtarzalny urok.

Część osób zdecydowanie bardziej woli odsłuchiwać ulubioną muzykę ze starych płyt winylowych, niż z płyt kompaktowych, czy pendrive’ów. Kiedy na rynek wchodziły kasety i płyty CD, popularność gramofonów drastycznie spadła. Ludzie chcieli zasmakować nowości, poznać możliwości nowych rozwiązań. Jednak moda na gramofony powróciła. Niektórzy przekonali się na własnej skórze, że żaden inny sprzęt nie jest w stanie oddać w takim stopniu klimatu, jak również ciepła dźwięków, które daje odsłuch muzyki z płyt winylowych, za pomocą gramofonu. Pomimo tego, że technika idzie do przodu, nie dotyka ona gramofonów.

Sprzęt dostępny w ofercie dzisiejszych producentów niemal niczym nie różni się od gramofonów sprzed lat. Wciąż na sklepowych półkach możemy odnaleźć gramofony manualne, półautomatyczne i automatyczne. Modele manualne są jednymi z chętniej wybieranych rodzajów gramofonów. Pomimo tego, że wymagają w pełni manualnej obsługi, gwarantują możliwość uzyskania najwyższej jakości dźwięków (często nieosiągalnych w przypadku gramofonów automatycznych i półautomatycznych). Z kolei najbardziej wygodnym rodzajem gramofonu jest gramofon automatyczny, który po naciśnięciu przycisku „start” samoczynnie rozpoczyna odtwarzanie muzyki. Oprócz rodzaju gramofonu, niezwykle ważna w przypadku tego sprzętu jest także sama igła, która ma istotne znaczenie dla jakości odtwarzanego dźwięku.

Jednymi z lepszych rodzajów igieł są igły eliptyczne oraz liniowe. Najdoskonalszym rodzajem igły gramofonowej jest natomiast Micro Line, która pozwala uzyskać bardzo precyzyjne brzmienie.