Nie tylko na ekranie

Wielbiciele filmów akcji czy seriali kryminalnych doskonale znają bohaterów, którzy w nich występują. Zazwyczaj oprócz tych głównych postaci są także drugoplanowi bohaterowie, którzy odgrywają zazwyczaj ważne i znaczące role. W produkcjach gdzie policja czy detektywi są pozytywnymi postaciami, często również mają zaplecze ludzi, którzy pomagają rozwiązywać im sprawy, zagadki czy całe dochodzenia.

W wielu przypadkach jednym z nich jest informatyk. Na ekranie w tego typu produkcjach informatyk jest często osobą wyróżniającą się stylem bycia, ubioru czy niebywałą smykałką do rozwiązywania zagadek. Zazwyczaj postać ta kreowana jest na geniusza bądź osobę nieco niezrównoważoną.

To celowy zabieg aby podkreślić jej indywidualność i niecodzienne umiejętności. W zdecydowanej większości przypadków informatyk z ekranu charakteryzuje się także poczuciem humoru i jest osobą którą widzowie z reguły lubią. Jest to oczywiście tylko wykreowany przez filmowców obraz, który rzadko ma odniesienie w rzeczywistości.