Nowe technologie a robotyzacja

www.danceplace.pl

Coraz częściej można usłyszeć twierdzenie, że być może za kilkanaście lat człowieka będzie można zastąpić robotem. Argumentem, który ma przemawiać za tym stwierdzeniem jest fakt, że nowe technologie rozwijają się w tak dynamicznym tempie, że na przestrzeni czasu wszystkie nasze dotychczasowe działania zostaną zautomatyzowane. Ma na to wpływ także postępująca komputeryzacja.

Ile jest jednak prawdy w podanym wyżej twierdzeniu? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Twierdzenie znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Należy wiedzieć, że nowe technologie sprawiają, że świat posuwa się niewątpliwie do przodu.

Nowe rozwiązania mają nam ułatwić życie. Założeniem ich pomysłodawców nie jest to, by roboty mogły zastąpić ludzi. Roboty tworzone są po to, by współfunkcjonować z człowiekiem, wyręczać go w pewnych obszarach, a nie zastępować go.

Wydaje się więc rozsądnym twierdzenie, że nowe technologie nie są zagrożeniem dla człowieka.Choć są osoby, które upatrują w robotach wrogów ludzkości.