Rodzaje kolumn głośnikowych

Chyba każdy wie, jak wyglądają popularne kolumny nagłaśniające. Mimo wszystko wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że głośniki tego typu dzielą się na kilka odmian, których specyfikę powinien znać, jeśli planuje zadbać o odpowiednie „roznoszenie” dźwięku po wybranym pomieszczeniu. Podstawowym elementem wszystkich zestawów nagłaśniających są kolumny podłogowe. To za ich sprawą są bowiem odtwarzanie brzmienia przednich kanałów.

Warto zauważyć, że właśnie one nadają się także do używania jako samodzielny zestaw stereo. Powinno się je ustawić naprzeciwko słuchaczy po lewej oraz prawej stronie. Dialogi i wokale to z kolei „działka” kolumny centralnej, której miejsce jest zarezerwowane między kolumnami podłogowymi. Świetnym zamiennikiem dla kolumn podłogowych mogą się okazać kolumny podstawkowe.

Dobrze sprawdzają się w mniejszych salach, ponieważ z większą skutecznością emitują dźwięk, który jednak nie jest też uciążliwy dla ludzkiego ucha. Nazwa tego rodzaju sprzętu wzięła się od specjalnych podstawek, na których zostają umieszczone. To one pozwalają na swobodne operowanie głośnikami oraz dowolne przesuwanie ich względem ściany (w przeciwieństwie do innego sprzętu, nie muszą do niej przylegać). Na koniec warto też wspomnieć o subwooferze, czyli głośniku, odpowiedzialnym za odtwarzanie pasma o najniższej częstotliwości.

Sprzęt ten dzieli się na dwa rodzaje: subwoofer pasywny oraz aktywny.