Rodzina to też historia!

rodzina_to_tez_historia.jpg

Zapewne wielu z nas zadawało sobie kiedyś pytanie o pochodzenie i dzieje przodków. Bardzo często są one ściśle związane z historycznymi wiatrami oraz rozmaitymi ważnymi wydarzeniami, które zapisały się na kartach dziejów. Pierwszym źródłem informacji na ten temat są przekazy rodzinne. Najwięcej ciekawostek mają zwykle do powiedzenia seniorzy rodu, a więc jeśli coś nas szczególnie interesuje, warto udać się z pytaniem do babci lub dziadka.

Jeśli już nie żyją, można liczyć na to, co powiedzieli wcześniej naszym rodzicom – zapytać na pewno warto. Cenna z poznawczego punktu widzenia może być wizyta na strychu lub w piwnicy. Także dokumenty lub listy zalegające w szufladzie są w stanie dostarczyć solidnej porcji wiadomości o tym, co niegdyś spotykało naszą familię. Prawda jest jednak taka, że aby zmierzyć się na poważnie z rodzinną przeszłością warto skorzystać z możliwości jakie daje genealogia.

Skupia się ona wprawdzie na pokrewieństwie i skoligaceniu, ale ujawnia także historyczne tło, którym pogardzić nie sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *