Jak wybrać dobre usługi serwerowe?

Zewnętrzny serwer jest coraz częściej stałym elementem wyposażenia firmy. Na rynku nie brakuje dobrych ofert w tym zakresie. Jednak zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę i zdecydujemy się na zakup usługi, musi przebrnąć przez etap wyboru najlepszego dostawcy.

Na co warto zwrócić uwagę, by w kolejnych miesiącach i latach nie szukać inne usługodawcy? Ważnym kryterium powinno być na pewno bezpieczeństwo danych. Serwery muszą być chronione na trzy sposoby. Pierwszych z nich jest zabezpieczenie fizyczne, tzn.

ochrona przez zniszczeniem. Pomieszczenie, w którym znajdują się serwery powinno być ulokowane na bezpiecznym terenie, np. z dala od zalewowej części miasta czy stacji benzynowej, która grozi pożarem.

Sam budynek powinien być solidną konstrukcją, dodatkowo otoczoną płotem lub murem i nadzorowaną systemem kamer. Drugi typ ochrony to zabezpieczenia antywirusowe. Serwerownie to szczególnie łakomy kąsek dla hakerów, nie wspominając już o setkach tysięcy przypadkowych wirusów, które krążą po sieci.

Dobre oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne by chronić Twoje dane. Trzecia sposób na zapewnienie bezpieczeństwa to stały dostęp do energii elektrycznej. Agregaty i niezależne linie zasilania są w stanie utrzymać serwery „przy życiu” nawet wtedy, gdy dostawca energii zawiedzie.