Szufladowanie

Człowiek jest stworzeniem wyjątkowym. Tylko dla nas ludzi charakterystyczne jest tak zwane szufladkowanie czyli wymyślanie stereotypów na niemal każdy temat.

Nie inaczej jest w kwestii zawodu informatyka. Według większości ludzi, którzy nie związani są z informatykami na co dzień stereotyp zazwyczaj wygląda podobnie.

Typowy informatyk w mniemaniu ludzi to zgarbiony, niedbale uczesany człowiek z okularami na nosie. Takie zbiorowe przekonanie zazwyczaj niezbyt wiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Co do charakteru także powstały mity stanowiące o niewyobrażalnym geniuszu informatyków albo nutki szaleństwa. W takich stereotypach mocno pomagają także media i oglądana przez masy telewizja, która nie stroni od takiego właśnie obrazka informatyka w przeróżnych serialach czy filmach.

Prawda oczywiście jest taka, że informatycy to również ludzie, różni, ale jednak ludzie. Wielu z nich normalnie uczestniczy w życiu społecznym oraz prowadzi zrównoważone życie i absolutnie nie wszyscy mają garb czy problemy natury psychicznej.